Kan man installera ett program på ett minneskort?
-
Fråga
Kan jag installera ett program på ett minneskort istället för att slippa belasta datorns hårddiskar eller snarare för att jag inte ska behöva installera det på jobbdatorn?
Svar
Alla Windows program är olika. När man installerar ett program så kan du välja var du vill installera det någonstans. Problemet är att många program måste ha filer på systemdisken för att fungera. Dock finns det statiska program som bara har en exe fil men även denna typ av program kommer spara saker i Windows registry om man har otur.
Jag skulle istället rekommendera att köpa ett stort minneskort och installera ett helt operativsystem som du sedan bootar på istället. Då kan du ha ett Windowssystem för arbetet och ett för dina privata saker även fast du bara har en dator.
Lycka till!
-
IT Support är att ganska stort ord som kan vara svårt att förstå ibland. Eftersom jag både riktar mig mot företagskunder och privatkunder så måste man använda rätt ord på rätt plats. När det gäller företag så känns det mer vettigt att använda ordet IT Support och när jag jag vänder mig till privatpersoner som behöver hjälp med IT Support så kallar jag det datorhjälp. I grund och botten så hjälper jag till med alla typer av tekniska problem oavsett om det gäller datorer, nätverk, hemelektronik eller ren utbildning.
Vanliga uppdrag som folk behöver hjälp med
Backup Felsökning Installationer Optimering Reparationer Utbildning Uppgraderingar VirusborttagningVanliga frågeställningar hos kunder
Hur gör jag för att…
Frågor av typen Hur gör jag för att… berättar att kunden behöver hjälp med handhavandet av ett system. Här passar uppdraget utbildning väldigt bra.
Jag kommer inte in i...
Frågor av typen Jag kommer inte in i... berättar att kunden troligtvis har låst sig ute i någon form eller att någon uppgradering har gått snett. Detta placerar jag under felsökning.
Det har blivit fel, hur kan jag rätta till...
Om det har blivit ett större fel som gör dig orolig så är det viktigt att förstå risken med att försöka lösa problemet själv. Ofta ställer det till med mera problem än nytta. Det är här vi kommer in som hjälper till med IT Support. Eftersom att man har många års erfarenhet så har vi ett helt annat tillvägagångssätt än vad det flesta har. Detta hamnar också under felsökning.
Detta fungerar mindre bra…
Uppdrag av typen ”Detta fungerar mindre bra…” visar att något i systemet är besvärligt för kunden och att denne vill ha en förändring. Det är här optimering kommer in. Ofta så har kunden installerat massor av program i överflöd på sin dator så den inte orkar med. Det kan också vara dags att planera in ett nyinköp eftersom datorn eller övrig hårdvara har blivit för gammal.
Allt detta och mycket till är sådant som jag hjälper till med. Tar gärna emot funderingar kring detta!
-
För vissa personer så är det lätt att urskilja vad det är för skillnad mellan en blogg och Facebook! Men det finns många där ute som inte riktigt har förstått vad en blogg är.
blog-vs-facebook.jpg
Lätt sagt, så kan man säga att en blogg är för dig själv och dina läsare medans Facebook är en plattform för att hålla kontakten med sina vänner. Man kan se bloggen som en dagbok online på internet.
Viktigaste punkterna att känna tillEn blogg har oftast sin egen plattform, där du äger ditt eget innehåll. Bloggen är du eller ditt företag. På Facebook är det deras plattform och du blir lätt en i mängden. Facebook är även bara en plattform.
Eftersom det finns mycket folk på Facebook och alla delar saker hit och dit så blir det lätt att det du lägger ut försvinner i all annan information, dessutom blir deras algoritmer allt tuffare och du når exempelvis bara ut till en viss procent av de som följer dig på din Facebooksida. Det är svårare att få många besökare till din blogg eftersom du måste marknadsföra din hemsida eller blogg själv. Något bra är att på bloggen har du alla inlägg i kronologisk ordning som alla läsare lätt kan se och det är dessutom lätt att söka efter informationen.
Men en blogg så kan man skriva längre och informativa artiklar. Om man skriver långa artiklar på Facebook så orkar ingen läsa mer än några få meningar. Facebook är mera för korta inlägg som bara är viktiga för stunden.
Om du har en blogg integrerad på din hemsida så driver du massor av trafik, vilket är väldigt bra eftersom läsaren får upp ögonen mer för dina tjänster/produkter men det är också bra för sökoptimeringen. Om du har mycket trafik till din hemsida så är det lättare att hamna högre när folk söker hos Google.
Saker du inte kan göra via facebook är tex söka efter dina egna grejer, ändra status för någon av dina inlägg, få all information om hur mycket innehåll som du har lagt upp i systemet, sortera ditt innehåll, ta bort stora delar av ditt innehåll på en gång och kategorisera ditt innehåll. Man har med andra ord mer kontroll när man har en egen blogg.
Du kan sökoptimera (SEO) dina blogginlägg på ett bra sätt så att du blir sökbar hos Google, Facebook fungerar inte alls på det sättet. Visst kan man styra det lite på Facebook men man har mycket mera kontroll över sökoptimering när man har en egen hemsida eller blogg.
Tanken är att man ska använda tjänster för rätt ändamål. Om du tycker om att skriva långa artiklar så rekommenderar jag forum eller blogg istället för sociala medier. Har ni tankar eller tillägg så är det bara att starta en diskussion i denna tråd.
-
Fråga
Kan jag installera ett program på ett minneskort istället för att slippa belasta datorns hårddiskar eller snarare för att jag inte ska behöva installera det på jobbdatorn?
SvarAlla Windows program är olika. När man installerar ett program så kan du välja var du vill installera det någonstans. Problemet är att många program måste ha filer på systemdisken för att fungera. Dock finns det statiska program som bara har en exe fil men även denna typ av program kommer spara saker i Windows registry om man har otur.
Jag skulle istället rekommendera att köpa ett stort minneskort och installera ett helt operativsystem som du sedan bootar på istället. Då kan du ha ett Windowssystem för arbetet och ett för dina privata saker även fast du bara har en dator.
Lycka till!
Senaste inläggen från UEX
Nyheter
Hamas signalerar vilja till en lång vapenvila i Gaza men avvisar nedrustning2025-04-26 15:41 De senaste nyheterna om Israel och Palestina. Medan diskussionerna om eldupphör fortsätter har Hamas antytt att de kan acceptera en fem till sju år lång vapenvila med Israel i utbyte mot att få ett slut på kriget, underlätta Gazas återuppbyggnad och säkra frigivning av fångar och gisslan. |
Ny trailer till DOOM: The Dark Ages körs på PS5 Pro2025-04-26 15:38 Id Software och Bethesda gör sig redo för tung, köttig och medeltida strid med Doom: The Dark Ages när det lanseras 13 maj. I en ny trailer och genomgång tillsammans med Hugo Martin demonstreras ett nytt område i spelet kallat The Cosmic Realm. Vad som är anmärkningsvärt är att uppvisningen sker på Playstation 5 Pro och trailern debuterade på just Sonys Youtube-kanal. Sekvensen är varken publicerad på Xbox eller Bethesdas motsvarigheter - något som väckt diskussioner. Om det rör sig om ett stunt eller faktumet att spelet faktiskt presterar bättre just på Sonys format får tiden utvisa. Ni kan se den nya trailern nedan. |
Trump och Zelensky håller solomöte i Vatikanen för att återuppliva fredssamtalen i Ukraina2025-04-26 15:35 De senaste nyheterna om Ryssland och Ukraina. I ett privat möte i Peterskyrkan inför påven Franciskus begravning diskuterade USA:s president Donald Trump och Ukrainas president Volodymyr Zelensky möjliga vägar för att få ett slut på kriget i Ukraina. |
Världsledare och tusentals samlas för att ta farväl av påven Franciskus2025-04-26 15:29 De senaste nyheterna om Vatikanstaten. På lördagen begravdes påven Franciskus i dag efter en storslagen begravning på Petersplatsen, där presidenter, kungligheter och pilgrimer från hela världen deltog. Ceremonin, som lockade över 250 000 sörjande, firade den avlidne påvens arv av medkänsla och förespråkande för de marginaliserade. |
Här hittar du första Switch 2-trailern från Puyo Puyo Tetris 2S2025-04-26 14:38 I samband med Switch 2-prersentationen lät Sega meddela att {Puyo Puyo Tetris 2S}, en uppdaterad version av det populära pusselspelet {Puyo Puyo Tetris 2}, kommer exklusivt till konsolen redan vid lanseringen den 5 juni. |
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered2025-04-26 10:53 En fröjd för nostalgiker, men svårsmält kantighet för nykomlingar. |
Sydney Sweeney i Split Fiction-filmen, sägs det2025-04-26 09:31 Ska göra Mio – eller Zoe. |
Ubisoft håller The Crew-löftet – får offline-läge i år2025-04-25 18:42 De två överlevande The Crew-spelen ska kunna fortsätta överleva. |
10 miljoner! Resident Evil 4-remaken säljer snabbast i serien2025-04-25 16:25 15 miljoner för remaketvåan och sjuan. |
Skön, grön, brutal spelhelg2025-04-25 15:00 Turtles, Indiana Jones, Oblivion-remastern – nu tar vi spelhelg! |